ارزپول
ارزپول
ارزپول

همه چیز در مورد استخر استخراج (Mining pool)

استخراج ارز دیجیتال، شیوه‌ها و روش‌های مختلفی دارد. برخی به صورت انفرادی (Solo mining) ارز دیجیتال استخراج می‌کنند؛ برخی دیگر با اجاره‌ی دستگاه ماینینگ از سایت‌های مختلف به استخراج ابری (Cloud Mining) می‌پردازند و بسیاری از ماینرهای حرفه‌ای، با استفاده از شبکه‌های موجود، به صورت جمعی (Pooled Mining) به استخراج رمزارز می‌پردازند.

 

این مقاله، نحوه استخراج جمعی بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال را مورد بررسی قرار داده و از هر نظر بهترین استخر استخراج ارز دیجیتال (و نحوه‌ی عضویت در آن‌ها) را به شما معرفی می‌کند.

 

  • استخر استخراج (Mining pool) چیست؟

استخر استخراج ارز دیجیتال، تجمعی از استخراج‌کننده‌های ارزهای دیجیتال است که از طریق یک شبکه، توانایی محاسباتی سخت‌افزارهای خود را به اشتراک گذاشته‌اند.

 

به بیان دیگر، هر استخر استخراج رمز ارز، شبکه‌ای از چندین ماینر (استخراج‌کننده) است که برای استخراج بهتر و سریع‌تر ارزهای دیجیتال، توان سخت‌افزاری خود را از طریق شبکه‌سازی، بیشتر کرده و شانس جمعی‌شان برای استخراج رمزارز را افزایش داده‌اند.

 

در واقع، این استخرهای استخراج، در تلاشی جمعی، سعی بر اضافه کردن (تایید کردن) یک بلاک جدید به شبکه بلاکچین دارند؛ پس از یافتن این بلوک جدید و استخراج جایزه‌ی تایید تراکنش‌ها هم، پاداش به دست آمده بین استخراج کنندگانِ استخر، تقسیم می‌گردد.

 

طبق این فرآیند، هر فرد به جای استخراج انفرادی بیت کوین یا هر ارز دیجیتال دیگری با شانس پایین، می‌تواند بدون توجه به محل نگهداری دستگاه استخراج ارز دیجیتال خود، شانس خود برای استخراج ارز دیجیتال را در همکاری با شبکه‌ای از ماینرها افزایش دهد.

 

  • چرا باید از استخر استخراج بیت کوین استفاده کرد؟

به محض موفقیت‌آمیز بودنِ رویه استخراج ارزهای دیجیتال، استخراج کنندگان، مقداری از ارز رایج شبکه‌ی بلاکچینی که در حال تایید تراکنش‌های آن هستند را به عنوان پاداش دریافت می‌کنند.

 

اگر این روند به صورت فردی انجام شود، به دلیل پایین بودن توان سخت‌افزاری افراد، شانس پیدا کردن بلاک صحیح و اضافه کردن آن به شبکه بلاک‌چین، خیلی کم است. این یعنی انجام فرآیند استخراج از طریق دستگاه‌ ماینر با هش (قدرت محاسباتی) پایین، احتمال سودآوری چندانی ندارد.

 

اما در شرایطی که استخراج کنندگان، این روند را در یک استخر استخراج و به کمک توان سخت‌ افزاری جمعی انجام دهند، این جایزه بر اساس شرایط و قوانین هر استخر و به نسبت فعالیت‌ها و قدرت سخت افزاری که هر کس در اختیار شبکه گذاشته است، بین مشارکت کنندگان تقسیم می‌گردد.

 

اگر هنوز در مورد اینکه کدام روش استخراج بهتر است شک دارید، نگاهی به مقایسه زیر که در مورد سولو ماینینگ و پول ماینینگ است، بیندازید:

مزایا و معایب استخراج انفرادی (Solo Mining)

۱- واریانس بازدهی بالا:
با استخراج انفرادی بیت کوین، ممکن است طی یک سال، تنها یک بلاک به شبکه بلاک‌چین اضافه کنید و ۱۲.۵ بیت‌کوین دریافت کنید؛ اما اگر بدشانس باشید، ممکن است دریافت این مقدار پاداش، حتی ۱۰ سال هم به طول بیانجامد!

 

البته، در صورتی که قدرت محاسباتی (هش پاور) دستگاه ماینرتان بالا باشد، شاید دریافتی‌های ماهانه هم داشته باشید؛ البته در این صورت هم ممکن است دریافت این پاداش ۶ تا ۱۲ ماه به طول بیانجامد.

 

۲- تنظیمات سخت:
در شرایط ماینینگ انفرادی، این شما هستید که عهده‌دار همه‌چیز هستید! در این شرایط احتمالا تصمیم بگیرید به جای اینکه فقط بیت کوین استخراج کنید، به استخراج چندین رمزارز بپردازید؛ اما کم کم متوجه می‌شوید که اغلب نرم‌افزارهای عمومی که برای این نوع استخراج وجود دارند، قدیمی، به درد نخور و در اکثر شرایط ناکارآمد هستند.

 

برای پایین آوردن شانس ناکام ماندن استخراج یک بلاک، (چه برای بیت‌کوین و چه برای استخراج آلت کوین های دیگر) بهتر است قدرت سخت‌افزاری و محاسباتی ماینر شما، به جای رقابت با استخرها، هم‌طراز آن‌ها قرار بگیرد؛ چرا که احتمال شکست در کسب جایزه‌، برای یک ماینر انفرادی بسیار محتمل‌تر از همین شانس برای استخرها و مزارع استخراج جمعی است.

 

۳- هزینه‌ها:
ماینینگ انفرادی، به جز هزینه‌های معمولِ فرآیند ماینینگ، هیچ هزینه دیگری به شما تحمیل نمی‌کند؛ اما تنها تحت شرایط خاصی!

 

پر بیراه نیست اگر ادعا کنیم که این نوع استخراج رمزارز، به طور بالقوه و خصوصا در صورت استخراج ترکیبی و انجام تمهیداتی برای کاهش نرخ استخراج ناموفق، بهترین سودآوری را برای افراد خواهد داشت.

 

استخراج‌های ناموفق یعنی استخراج‌هایی که بعضا با اینکه به تائید بلاک منجر شده‌اند، اما به دلایلی، مثلا به دلیل رقابت سخت‌افزاری قوی‌تر برای تائید همان بلاک، به دریافت پاداش منجر نشده‌اند.

 

در نتیجه باید دقت کرد که در صورت عدم انجام تمهیداتی برای کاهش نرخ استخراج ناموفق، این نوع استخراج، بعضا حتی از شرکت در استخر‌های استخراج بدون کارمزد هم کمتر برایتان سودده خواهد بود.

 

۴- اعتماد:
وقتی تمام مسئولیت با شماست، مسئله اعتماد کاملا حل شده است. قرار نیست کسی به سرمایه شما دسترسی داشته باشد. فقط لازم است که اگر توانایی‌های فنی لازم برای استخراج انفرادی را دارا هستید، به خود اعتماد کنید.

 

مزایا و معایب استخراج جمعی (Mining Pool)

۱- واریانس بازدهی پایین:

با استخراج از طریق استخرهای استخراج ارز دیجیتال، تقریبا می‌توانید مطمئن باشید که هر روز آورده‌ای از دستگاه ماینرتان خواهید داشت.

 

۲- تنظیم آسان:

با استفاده از استخر استخراج ارز دیجیتال، اکثر دردسرهای فرآیند ماینینگ، به عهده‌ی ادمین‌های استخر خواهد بود. به همین دلیل، به راحتی می‌توانید ماینر خود را برای استخراج ارز دیجیتال، تنظیم کنید. اما به هر حال، این فرآیند و عضویت در استخر استخراج، کارمزدی را به شما تحمیل خواهد کرد.

 

۳- هزینه‌ها‌ (کارمزد):

استخرهای استخراج زیادی با کارمزد‌های پایین وجود دارند؛ اما با این حال، گاهی آگاهی از هزینه‌های مخفی که برخی استخرها به استخراج‌کنندگان تحمیل می‌کنند، خصوصا برای ایرانی‌ها و غیر انگلیسی‌زبانان، چندان ساده نیست. حتما قبل از عضویت در استخر استخراج رمز ارز، به دقت در مورد کارمزد استخر استخراج مورد نظرتان تحقیق کنید؛ در غیر اینصورت، ممکن است ضرر زیادی را متحمل شوید.

 

بد نیست بدانید که در حال حاضر، کارمزد استخر استخراج به صورت میانگین، چیزی در حدود ۱.۵درصد است. البته، کارمزد استخر استخراج بیت کوین و یا هر رمز ارز دیجیتالی دیگری، با توجه به متفاوت بودن پاداش استخراجِ شبکه‌های بلاک‌چین مختلف، عددی متفاوت است.

 

۴- اعتماد

با استفاده از استخر استخراج رمز ارز، در واقع شخص دیگری در حال مدیریت سرمایه‌ (جایزه ماینینگ) و دارایی‌های سرمایه‌ای (دستگاه ماینر) شماست. هزینه‌ای که بابت نگهداری و یا مصرف برقی که برای انجام فعالیت مایننیگ دارید، همه و همه در گرو اعتماد شما به استخر استخراج مورد نظرتان است.

 

توصیه ما این است که سعی کنید، ارز دیجیتال زیادی را در حساب کاربری استخرهای استخراج نگهداری نکنید و با بررسی روزانه آن‌ها، ارزهای جایزه گرفته شده را به کیف پول ارز دیجیتال خود منتقل کنید.

 

  • نحوه کانفیگ ماینر با استخر استخراج

برای عضویت و اتصال به استخر استخراج و کانفیگ ماینر با استخر، چند مرحله ساده در پیش شماست؛ به این منظور، پس از انتخاب استخر مورد نظر، مراحل زیر را انجام دهید:

شماست؛ به این منظور، پس از انتخاب استخر مورد نظر، مراحل زیر را انجام دهید:
۱- مطمئن شوید که دستگاه ماینرتان، با الگوریتم استخراج کوینی که قصد نصب آن را دارید، همخوانی داشته باشد.

۲- در سایت Mining pool مدنظرتان ثبت نام کرده و حساب کاربری خودتان را بسازید.

۳- دستگاه ماینینگ خود را به استخر استخراج متصل کنید.

دقت کنید که برخی دستگاه‌های ماینینگ، دستورالعمل‌های خاصی برای وصل شدن به استخرهای استخراج دارند. اما فرآیند کلی به این شکل است که دستگاه ماینینگ شما، باید به یکی از سرورهای استخر مدنظرتان متصل شود.

۴- آدرس کیف پول‌ ارز دیجیتال خود را برای دریافت پاداش و پرداختی‌ها، در اختیار سایت mining pool قرار دهید.

۵- مطمئن شوید که استخر استخراج، در حال استفاده از ظرفیت دستگاه شماست و نمودار هش ریت ماینرتان، قابل مشاهده است.

 

  • روش های پرداخت استخر های استخراج بیت‌کوین و سایر ارزهای دیجیتال

استخر‌های مختلف، روش‌های متفاوتی برای پرداخت پاداش اضافه شدن بلاک جدید به شبکه بلاک‌چین دارند. در واقع بسیاری از این استخرهای استخراج، پاداش ماینینگ را به صورت مساوی بین تمام استخراج کننده‌ها تقسیم نمی‌کنند. شرکت‌کننده‌هایی که سیستم‌های ماینینگ سریع‌تر و زیاد‌تری دارند، عموما پاداش بیشتری دریافت می‌کنند؛ چراکه مشارکت بیشتری داشته‌اند.

 

به همین علت بسیار مهم است که قبل از انتخاب استخر استخراج، در مورد این روش‌ها اطلاعات کافی کسب کنید.

 

روش‌های معروفی که در این حوزه وجود دارند، عبارتند از:
CPPSRB
DGM
ESMPPS
POT
PPLNS
PPLNSG
PPS
Prop
RSMPPS

 

  • لیست استخرهای استخراج بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال

استخرهای استخراج متعددی برای استخراج جمعی در دسترس شما هستند.
تفاوت اصلی این استخرها، در قدرت هش (Hash Power)، سهم استخراج، کارمزد استخراج و نوع سیستم پاداش‌دهی آن‌هاست. شما بر اساس مدت زمان مشارکت و قدرت دستگاه ماینینگ خود، می‌توانید هرکدام از این استخرهای استخراج را انتخاب و برای ثبت نام در استخر استخراج بیت کوین مدنظرتان اقدام کنید.

مقایسه استخر استخراج
مقایسه استخرهای استخراج معروف

۱) استخر استخراج ‌BTC.com

این استخر استخراج بیت کوین، یکی از معروف‌ترین استخرهای استخراج جهان است. بهره‌مندی از کیف پول اختصاصی و جست‌و‌جوگر بلاکچینی، از مزایایی هستند که این استخر را به یکی از جذاب‌ترین استخرها برای استخراج‌کنندگان تبدیل کرده است.

 

برای ثبت نام در استخر استخراج بیت کوین BTC، وارد این لینک شوید.
کارمزد و هش ریت btcpool

 

 

۲) استخر استخراج Antpool

استخر AntPool یک استخر کارآمد و قابل اعتماد ارز دیجیتال است که کاربران زیادی در سراسر جهان دارد. این استخر از بیت کوین، اتریوم و لایت کوین پشتیبانی می‌کند و روش‌های پرداخت پاداش PPS، PPLNS و Solo در آن جریان دارد.
اطلاعات استخر antpool

۳) استخر F2Pool

استخر F2Pool یک استخر استخراج چینی است که از آن به عنوان Discus Fish هم یاد می‌شود. این استخر در سال ۲۰۱۳ بنیاد گذاشته شده و عنوان Discus Fish به زمانی پیش از به وجود آمدن رابط کاربری انگلیسی زبان آن مربوط می‌گردد.
این استخر استخراج علاوه بر بیت کوین در رده بهترین استخر استخراج اتریوم و لایت کوین نیز قرار می‌گیرد. البته، فراموش نکنید که عضویت در این استخر، می‌تواند هزینه‌ی کارمزد بالایی داشته باشد.
اطلاعات استخر f2pool

 

۴) استخر استخراج Slush Pool

استخر استخراج Slush قدیمی‌ترین استخر استخراج بیت کوین که در دسترس عموم قرار گرفته است. این استخر استخراج که پبشتر با نام استخر استخراج Bitcoin.cz شناخته می‌شد در سال ۲۰۱۰ به بازار استخرهای استخراج پای گذاشته است. از طریق این استخر استخراج می‌توانید بیت‌کوین و Zcash را استخراج کنید. همچنین کارمزد Slush pool نیز ۲٪ تعیین شده است که در مقایسه با استخرهای دیگر، بالا تلقی می‌شود.
اطلاعات استخر slush pool

 

  • بهترین استخر استخراج بیت کوین در ایران

انتخاب بهترین استخر استخراج، مستلزم در نظر گرفتن اطلاعاتی از قبیل نوع و قدرت دستگاه ماینینگ، نحوه برداشتی که مدنظر دارید (روزانه، ماهانه، بعد از پیدا شدن بلاک و …) و مدت زمان فعالیت‌تان در استخرهای استخراج می‌باشد.

 

از این رو بهترین استخر استخراج، با توجه به نیازها و امکانات، برای هر فردی می‌تواند متفاوت باشد.

منبع : بیتستان

 

 

 

اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *